Pohybujete se „na okraji“? Termín „edge“ (angl. „okraj“) se ve světě technologií skloňuje stále častěji. Microsoft tak pojmenoval svůj nový prohlížeč. Výrazem „cutting edge“ obvykle označujeme špičkové technologie. A co takový „edge computing“? Žít na okraji společnosti není optimální, ale počítat na okraji sítě má budoucnost! Přečtěte si o edge computingu a jak vám může pomoci.
Nejprve si vysvětlíme základní pojmy:
- Cloud computing – všechny výpočetní procesy běží v cloudu, tedy v centrálním vzdáleném systému.
- Edge computing – výpočetní procesy jsou optimalizované a běží i na koncových zařízeních v koncovém bodě sítě, aby mezi serverem a klientem probíhala co nejmenší komunikace. Zařízení si tak vyměňují co nejméně dat, resp. jen ta nejnutnější data.
- Koncový bod (okraj) sítě – místo, které je topologicky nejblíž koncovým zařízením jako jsou koncové servery, routery nebo jednotlivé terminály.
Zní to příliš komplikovaně? Ve své podstatě ale není! Představte si moderní továrnu, která využívá výdobytků tzv. IoT, tedy internetu věcí. V případě továrny se bude jednat např. o čidla, která zajišťují nepřetržitý monitoring a analýzu části výrobního procesu. Bez edge computingu by taková čidla neustále zatěžovala firemní síť obrovským množstvím přenášených dat. Zatímco s edge computingem se základní vyhodnocení nasbíraných dat vyhodnotí přímo v logice čidel. Sítí už se v takovém případě přenáší řádově méně dat, např. pouze binární signály čidel. Výsledkem je vyšší propustnost sítě, menší latence (tedy „zpoždění dat“) a nižší nároky na zátěž cloudu (a to včetně ukládaného množství dat).
Přínosy edge computingu
Jak už jsme si vysvětlili, „filozofií“ edge computingu je zpracování dat na koncových zařízeních a minimalizace přenášených dat pouze na nejnutnější komunikaci. Výhody edge computingu jsou tedy zjevné:
- nižší nároky na šířku datového pásma,
- nižší nároky na výpočetní výkon serverů,
- snížení latence a zrychlení základních procesů,
- aktuálnější výsledky procesů díky „edge“ analýze dat,
- snížení rizikovosti kybernetických útoků.
Zatímco první čtyři body implicitně vyplývají z příkladu s moderní továrnou, zastavme se u posledního bodu – kybernetické bezpečnosti. V případě jejího narušení je díky edge computingové infrastruktuře ohroženo jen několik koncových zařízení. Na dostupnosti ostatní infrastruktury by kybernetické útoky tedy neměly mít větší dopad. Nicméně v otázce bezpečnosti doslova platí, že každá mince má dvě strany, jak si vysvětlíme dále.
Úskalí edge computingu
Edge computing hraje zásadní roli v internetu věcí a jeho rozvoji. Bohužel je to také riziková oblast s rostoucím počtem kybernetických útoků. Důkladně zabezpečení všech koncových prvků navíc není plošně zajištěno. Můžeme tedy konstatovat, že v případě úspěšného útoku jsou díky edge computingu menší reálné dopady (a tedy vzniklé škody). Ovšem současně platí, že právě kvůli edge computingu, resp. internetu věcí, je z pohledu útočníka snazší kybernetický útok. Nejde však o zásadní bezpečností problém. Vzhledem k trendům rostoucí popularity IoT platí, že můžeme v blízké budoucnosti očekávat výrazné zvýšení zabezpečení zařízení.
Současně můžeme očekávat snížení cen koncových zařízení. Počet prodávaných jednotek neustále strmě roste stejně jako hlad po masivním průmyslovém nasazování IoT zařízení. Tím by se mělo v budoucnosti umenšit další úskalí edge computingové filozofie: vyšší náklady na koncová zařízení s výkonnějším hardwarem.
Výhody pouze v průmyslové sféře?
Edge computing rozhodně nepřináší výhody pouze ve spojitosti s výrobou a průmyslem. Je totiž skvělým parťákem cloudu. Jeho architekturu efektivně distribuuje a společně „ruku v ruce“ zvyšují přenosovou rychlost a snižují latenci. Jeden příklad za všechny:
Potřebujete vysoký výpočetní výkon? Chcete simulovat náročné fyzikální procesy nebo se zabýváte renderováním či kódováním videa ve vysokém rozlišení? Žádný problém – ušetříte převedením úloh na GPU cloud. Abyste se vyhnuli vysokým latencím a množství přenášených dat, použijete edge computing: na okraji („edgi“) vaší lokální sítě umístíte aplikační servery, resp. lokalizované datacentrum. S jejich pomocí přenášíte velká data (např. video) pouze ve vaší firemní síti. Vyhnete se tak přenosu velkých dat přes internet, ušetříte výraznou šířku datového pásma a zvýšíte efektivitu vašich procesů.
Pokud si na implementaci sami netroufáte, obraťte se na nás. Vytvoříme vám edge computingové řešení na míru.