Výzvy vizí Průmysl 4.0 a Digitální továrna 2.0 vnímám především z čím dál náročnějších požadavků našich zákazníků, kteří dnes už nehledají pouze dodávku ERP systému, ale prakticky poptávají návrh a řešení celého řízení firem, od standardních agend (finance, distribuce, výroba) až po řízení výrobních linek a robotických systémů.
Z představených řešení na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu je vidět především snaha o maximální automatizaci výrobních a logistických procesů a nahrazení pracovníků s nižší kvalifikací počítačovými a robotickými systémy. Tento trend ještě více zesílil s nedostatkem vhodných pracovníků na trhu.
Potvrdil jsem si, že i my v Algotechu jdeme v oblasti digitalizace výroby správnou cestou. Informační systémy ve výrobě se budou dále rozšiřovat a přibližovat se koncovým pracovníkům přímo na výrobních linkách. Je zde vidět tlak zákazníků na sběr výrobních dat i z provozů, kde to dříve ekonomicky nedávalo smysl. Druhým důvodem je pokračující automatizace provozů. Tam kde dříve mistr na konci směny odvedl hotovou práci jednotlivých pracovníků ručně do systému, dnes vidíme trend online sběru dat z výrobních strojů a přehled o rozpracovanosti výroby. Dnes není problém připojit jednoduchá čidla měřící takt výrobní linky zcela nezávisle na samotné výrobní lince, a tak je možné "digitalizovat" i výrobní linky, které jsou již nějakou dobu v provozu. Zákazníci jsou také čím dál více nároční, očekávají, že budou moci automaticky sledovat nejen hotové výrobky, ale i kompletní informace z výrobních strojů v průběhu výroby. Stoupá také nákladová cena lidské práce, a tak veškeré investice vedoucí k úspoře manuální práce jsou dnes i v malých firmách podporovány.