Co je cloud?
Cloud je virtuální prostředí, do kterého ukládáte svá data. Ta tedy nejsou uložena ve vašem počítači, nýbrž na vzdáleném serveru. V praxi to znamená, že se k datům uloženým v cloudu dostanete vy nebo kdokoliv z vašich kolegů z jakéhokoliv zařízení na jakémkoliv místě, stačí vám pouze internetové připojení (ačkoliv některé cloudy umí pracovat i offline). Díky tomu s sebou nemusíte neustále nosit flashky, externí harddisky a jiné prostředky k přenosu dat. Stačí vám pouze cloud. K nejznámějším patří Google Disk, OneDrive nebo Dropbox.
Nespornou výhodou cloudu je také odpadající starost o hardware a bezpečné uložení dat. Pokud vám tedy selže osobní harddisk, nebudete se muset pracně pokoušet o obnovení cenných dat. O žádná svá data totiž nepřijdete, jelikož jsou automaticky zálohována. Aplikace napojené na cloud navíc umožňují simultánní práci v jednom dokumentu více zaměstnancům a mnohé další výhody, např. verzování dokumentu.
Jaké jsou typy could computingu?
Na základě nabízených služeb můžeme cloudy rozdělit na 3 typy, podle toho, zda se jedná o software, hardware či jejich kombinaci.
SaaS: software jako služba
Neboli Software as a Service je, jak název napovídá, softwarovým typem cloud computingu zajišťujícím služby různých aplikací. Spočívá v tom, že si uživatelé nekupují aplikaci samotnou, ale pouze přístup k ní skrze webové rozhraní. Aplikaci spravuje poskytovatel, který se stará o údržbu softwaru, opravy chyb a aktualizace. Příkladem může být emailová schránka (Gmail, Outlook…) nebo sada aplikací Google Apps či MS Office 365.
SaaS je skvělou volbou pro malé firmy, které by nemohly řídit celé vlastní IT oddělení. Ušetří jim především mnoho času spojeného s údržbou softwaru. Rizikem však může být zabezpečení a výkon. Je tedy důležité vybrat si poskytovatele, kterému můžete věřit a dbát obecných pravidel kyberbezpečnosti, aby vaše data nikam neunikla.
PaaS: platforma jako služba
Anglicky Platform as a Service je užitečný především pro vývojáře a programátory, jelikož umožňuje uživatelům vyvíjet a spravovat vlastní aplikace, aniž by museli sami udržovat základní infrastrukturu. Zákazník si tedy pronajímá platformu, která mu poskytuje zázemí pro vytváření a provozování vlastního softwaru.
Platforma obvykle disponuje zabudovanými softwarovými komponenty k vytváření aplikací, což snižuje množství kódu, který musí programátoři sami napsat. Takovou platformou je například AWS Elastic Beanstalk.
IaaS: infrastruktura jako služba
Čili Infrastructure as a Service, je hardwarovým typem cloud computingu, kdy poskytovatel dodává infrastrukturu. Poskytovatel tedy za zákazníka řeší problémy s hardwarem, umožňuje přístup na správu sítě, serverů a virtualizuje úložiště, zatímco zákazník se stará o operační systém, data, aplikace apod. V IaaS máte tedy největší kontrolu nad svými daty. Samotné datové centrum však nemusíte udržovat ani aktualizovat – to za vás dělá poskytovatel.
Hlavním problémem IaaS může být zabezpečení poskytovatele, podobně jako u SaaS je tedy důležité volit důvěryhodnou firmu s dobrou pověstí. Mezi IaaS patří Microsoft Azure.
Který cloud computing vybrat pro vaši firmu?
Každý z uvedených přístupů je vhodný pro jiný typ uživatelů. Pokud tedy tápete, který z nich by byl pro vaši firmu nejlepším řešením, obraťte se na nás.